Мови -> -> ...

Мовний етикет і його комунікативні функції

Визначення значення мовного етикету

Мовний етикет являє собою різноманітні стереотипи спілкування. Вдосконалюючи свою мову, кожна людина розвиває в собі культуру спілкування, що має на увазі норми взаємин з навколишніми. У кожній нації існують свої норми спілкування, ідеали, які виникли протягом становлення й історії мови, і до яких прагне кожна людина розвиваючи свою рідну мову. Під навичками мовного етикету маються на увазі: володіння усним і письмовим мовленням, можливість й уміння спілкуватися контактно й дистанційно.

Тобто, підбиваючи підсумки можна дати визначення мовному етикету як використовуваної в культурі сукупності вимог до порядку, характеру, змісту й ситуативній доречності висловлень. Найбільш яскравим прикладом мовного етикету можуть служити слова й вирази, які вживають люди під час вітання, прощання, вибачення, ввічливих звертань і т.д. Вивчення мовного етикету вимагає знань в області лінгвістики, історії культури й етносу, психології, країнознавства і інших наукових дисциплін.

Постулати мовного спілкування

Мовний етикет прямо пов'язаний з постулатами мовного спілкування, призначеними для успішної взаємодії співрозмовників під час бесіди. Постулати мовного спілкування бувають таких видів:

  • постулати якості (спілкування не повинне містити помилкової або беззмістовної інформації);
  • постулати кількості (занадто короткі фрази не сприяють нормальному спілкуванню);
  • постулати  відносин (фрази повинне бути релевантним стосовно адресата);
  • постулати способу (спілкування повинне бути чітким, ясним, не повинне містити незрозумілих для співрозмовників слів і виразів).

Порушення одного або відразу декількох з наведених вище постулатів може призвести до невдалої спроби спілкування.

Зміни мовного етикету залежно від культури народу

У різних народів способи вираження таких емоцій як співчуття, провина, жалість, горе й багатьох інших, виражається по-різному. В одних культурах вважається нормою поводження скаржитися на труднощі й проблеми, а в інших так робити не прийнято. В одних культурах озвучувати свої успіхи вважається припустимим явищем, а в інших - ні.

Комунікативні функції мовного етикету

Учені виділяють цілий ряд комунікативних функцій мовного етикету. Нижче наведені деякі з них. Мовний етикет:

  • сприяє налагодженню контакту між співрозмовниками;
  • привертає увагу слухача, роблячи його потенційним співрозмовником;
  • дозволяє виразити свою повагу;
  • визначає статус розмови, що відбувається (ділова, дружня, офіційна й ін.)
  • дозволяє сформувати позитивну емоційну обстановку для спілкування й сприятливий вплив на співрозмовника.

Висновок

Підводячи підсумки, можна відзначити, що в кожній мові є якісь елементи мовного етикету, які відрізняють її від інших мов. Специфіка мовного етикету кожної нації надзвичайна яскрава. Розбіжності в мовному етикеті свідчать про особливості культури різних народів.

Пошук по сайту
загрузка...
загрузка...
Вхід/Реєстрація

Навчання
Підписатися на розсилку
Яндекс.Метрика