Мови -> -> ...

Рейтинг пользователей: / 1
ХудшийЛучший 

Порівняльний аналіз граматичних категорій дієслова в російській і англійській мові (Частина 4)

Граматична категорія особи і числа

У російській і англійській мові дієслово має три особи (перша, друга, третя) і два числа (однина і множина).

Категорії роду в англійській мові немає, тому її розглядати не будемо.

Особа виражає відношення виконувача дії до оповідача.

У російській мові слово вживається у формі першої особи однини тоді, коли виконувачем дії є сам оповідач (Я пишу). В англійській мові форма першої особи однини виражається тільки дієсловом to be у теперішньому часі (I am a student) і в складній дієслівній формі Present Continuous, що утворюється за допомогою цього дієслова (I am playing the piano now - Зараз я граю на фортепіано).

Дія, виконана групою осіб, в числі яких знаходиться оповідач, в російській мові виражається формою першої особи множини (Ми пишемо), в англійській мові дана форма в самих дієсловах не висловлюється.

Якщо дія виконується одним співрозмовником, в російській мові слово вживається у формі другої особи однини (Ти пишеш), якщо ж декількома друзями або одним співрозмовником (при ввічливому обігу), то формою другої особи множини (Про що ви пишете?). В англійській мові - форма в самих дієсловах не виражена.

У російській мові дія, виконана тим, хто не бере участь в діалозі, виражається формами третьої особи однини (Вона пише) і множини, коли виконавців дії більше одного (Вони пишуть). В англійській мові форма третьої особи множини у формах дієслова не виражена, а форма однини виражається дієсловами to be та to have в теперішньому часі (He is a student; he has this book), дієслова в Present Indefinite додаванням -(e)s (He reads English well). Більш того, складними дієслівними формами, які утворюються за допомогою дієслів to be та to have (He is reading now - Він зараз читає; It has been raining for a week already - Вже тиждень йде дощ; She has lost the key - Вона втратила ключі), як видно з останнього прикладу англійська форма третьої особи однини Теперішнього завершеного часу (Present Perfect) не збігається з часом у російській мові і перекладається дієсловом третьої особи однини минулого часу.

Число англійського дієслова наочно виражено дієсловом to be у минулому часі, який має форму "was" для однини: I (he, she, it) was looking out of the window - Я (він, вона, воно) дивився у вікно; та форму "were" для множини: We (you, they) were watching TV - Ми (ви, вони) дивилися телевізор.

Особа і число англійських дієслів у більшості випадків визначаються за займенником, що виконує функцію підмета: I (he, she, it, we, you, they) took the toy - Я (він, вона, воно, ми, ти, ви, вони) взяв іграшку; I (he, she, it, we, you, they) had cooked the dinner before he came - Я (він, вона, воно, ми, ти, ви, вони) приготував обід до того, як він прийшов.

Слід пам'ятати, що англійські модальні дієслова мають однакову форму для всіх осіб однини і множини: I (he, she, it, we, you, they) can do it - Я (він, вона, воно, ми, ти, ви, вони) можу (може, можеш, можете, можуть) зробити це.

Читати продовження

Читати частину 1

Читати частину 2

Читати частину 3

Пошук по сайту
загрузка...
загрузка...
Яндекс.Метрика